ODPUST NA WZGÓRZU WOJCIECHOWYM – opis i fotorelacja z przygotowań i obchodów


Uroczystości ku czci św. Wojciecha, patrona Polski i archidiecezji gdańskiej, po raz kolejny odbyły się na Wzgórzu św. Wojciecha przy Sanktuarium św. Wojciecha w Gdańsku św. Wojciechu. Wszystko rozpoczęło się przy bazylice Mariackiej, skąd wyruszyła Archidiecezjalna Pielgrzymka z relikwiami św. Wojciecha pod przewodnictwem Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis”. Na trasę pielgrzymkową wyruszyła również młodzież przygotowująca się do Światowych Dni Młodzieży (sprzed kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku). Niestety aura nie była sprzyjająca, ale mimo to w Eucharystii uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni naszej archidiecezji.
Tegorocznym uroczystościom przewodniczył i homilię wygłosił abp Henryk Nowacki, nuncjusz w krajach nordyckich. „Gromadzimy się tu dzisiaj, .oddać hołd św. Wojciechowi, który jest obecny wśród nas w swoich relikwiach. Był to Boży misjonarz, można go nawet nazwać Bożym szaleńcem. Mijają stulecia, a blask jego świętości nie tylko nie przygasa, ale wciąż płonie, będąc drogowskazem dla przyszłych pokoleń. Dziedzictwo wiary i ewangelizacji zostawione przez św. Wojciecha nosi na sobie ślady cierpienia. Stał się bowiem męczennikiem, który oddał życie za głoszone przez siebie słowo, sprzeciwiające się pogańskiemu prawu siły, przemocy i nienawiści. To słowo Ewangelii możemy przyjąć, włożyć do serca i karmić się nim, uszlachetniając własne człowieczeństwo. Możemy również to słowo odrzucić, podeptać, przywalić kamieniami pychy i ironii.” – mówił abp Henryk Nowacki. W czasie liturgii wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne.

Wszystkim za pomoc w przygotowaniu uroczystości odpustowych dziękujemy.

Uroczystości odpustowe zbiegły się w czasie z 8 rocznicą ingresu abp Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego, któremu pragniemy życzyć by św. Wojciech patron Polski, archidiecezji gdańskiej i naszej parafii wstawiał się u Pana w Jego intencji i wypraszał potrzebne łaski na dalsze lata posługi w naszej archidiecezji.